Maraton GNH
Nočna izmena na RF
Maraton GNH
18. 4. 2025 ob 5:00

Novo rojstvo kritično ogroženih beloglavčkov v Tropski hiši Celje

foto: Tropska hiša
foto: Tropska hiša

V Tropski hiši v Celju smo v teh dneh znova zabeležili izjemen naravovarstveni dosežek – par beloglavčkov (Saguinus oedipus), Frida in Pablo, je poskrbel za nov naraščaj. Gre že za četrti par mladičev, ki se je skotil v umetnem okolju v Celju, kar je pomemben korak pri ohranjanju te kritično ogrožene vrste opic, katerih populacija v naravi še naprej drastično upada.

Zala Kuhar, oskrbnica beloglavčkov v Tropski hiši, opisuje dogodek: »Ob 9. uri sem beloglavčkom odnesla prvi obrok s sadjem in zelenjavo. Vsi so me pričakali in me pozdravili z značilnim oglašanjem. Ob vstopu sem jih poklicala na vejo, kjer jim običajno ponudim hrano. Prva je prišla Frida z mladičem na hrbtu, za njo še Pablo, ki je na hrbtu nosil drugega mladiča. Bilo je nepozabno.«

Beloglavček, doma v severozahodni Kolumbiji, je bil med letoma 2008 in 2012 uvrščen na seznam 25 najbolj ogroženih primatov sveta. Danes jih v naravi živi le še okrog 6.000, od tega le okoli 2.000 reproduktivnih osebkov. Kljub naravovarstvenim ukrepom populacija še vedno drastično upada, predvsem zaradi krčenja življenjskega prostora, krivolova in nezakonite trgovine z eksotičnimi živalmi.

Simon Cirkulan, ustanovitelj in direktor Tropske hiše: »V Tropski hiši smo se za vzrejo beloglavčkov odločili ravno zaradi njihovega kritičnega statusa. Vsak mladič ima globalno vrednost. Naš cilj je oblikovati stabilne družinske skupnosti in s tem prispevati k dolgoročnemu ohranjanju vrste. Če bo nekoč mogoče, bodo potomci naših živali lahko znova naseljevali varovano naravno okolje.«

Vzreja v umetnem okolju (ex situ) je danes pogosto zadnja možnost za ohranjanje določenih vrst, zato je uspeh, kot smo mu priča v Celju, še toliko bolj dragocen.

Tropska hiša je naravovarstvena in izobraževalna institucija v centru mesta Celje. V štirih letih delovanja je postala dom več kot 170 vrstam živali in tako postala največja znanstvena institucija v državi, ki na enem mestu vzreja različne živalske skupine v umetnem okolju. Mnoge vrste živali so Slovenijo obiskale prvič v zgodovini države in so svoj novi dom našle prav v Celju. Postala je okolje za izobraževanje in ozaveščanje ter vzrejo naravovarstveno pomembnih vrst. Navdušila je stroko ne samodoma, ampak tudi po svetu ter postala zgodba  o uspehu. V Tropski hiši potekajo številne znanstvene raziskave na področju dobrobiti živali, ekologije in etologije. Med drugih je postala ena izmed najbolj obiskanih turističnih destinacij v Celju. V letošnjem letu so se začela že intenzivnejša dela v projektu Biopark, kamor bi preselili številne živali Tropske hiše, dom pa bi ponudili tudi ostalim novim in večjim vrstam. Živali namreč čaka več kot 2 hektarja veliko območje.